DETAIL
Listopad 7, 2016
MUST HAVE
Listopad 26, 2016
Zobrazit vše

2v1

Dnes po delší době přispívám do beauty rubriky a to sice výhradně přírodní a po domácky vyráběnou kosmetikou. A jak jsem se k ní dostala? Odpověď je více, než jednoduchá. Pokud občas trpíte opary, seboroiou nebo akné a sem tam vám ztuhnou svaly, uděláte všechno, abyste se toho zbavili! A to byl přesně můj případ! Když jsem tedy potkala sympatickou Ivanu, která mě zujala svým velmi osobním příběhem o tom, jak se k této značce skrz své problémy dostala. A tak je na světě článek o kosmetice, o které jste možná neslyšeli, ale myslím si, že by bylo škoda o ní nevědět – nikdy totiž nevíte, kdy mastičky podle starých bylinných receptur budete také potřebovat! Já jsem se jimi pro jistotu vybavila na cesty a univerzálně je používám coby lékárničku. 🙂

LETEM SVĚTEM O KOSMETICE DR.DUDEK

Tradiční přírodní kosmetika Dr Dudek je na českém trhu necelé dvě desítky let, kdy PhDr. František Dudek, CSc. navázal na rodinnou tradici a zahájil produkci tradiční bylinné kosmetiky. Do té doby působil jako historik na Akademii věd, kde se zabýval výzkumem dějin chemických technologií a potravinářských výrob – z toho pramení jeho dobrá znalost dobových pramenů o využití bylin, starých herbářů a tradic. Česká rodinná firma Dr. Dudek tedy vyrábí bylinnou kosmetiku na čistě přírodní bázi. Využívá při tom tradiční receptury a rukodělné technologie spolu s moderními vědeckými poznatky. Produkty jsou vyráběny z převážně tuzemských přírodních látek a bez použití chemických přísad (konzervace je prováděna výhradně bylinnými silicemi a vitamíny). Základem všech mastí je kvalitní tavené vepřové sádlo, které je přebytkem z živočišné výroby (při výrobě mastí tedy spotřebujeme to, co by jinak bylo bez užitku zlikvidováno). Bylinný extrakt v kombinaci se sádlem funguje nejlépe a účinné látky se díky podobnosti s lidským tukem výborně vstřebávají do kůže. Na sádlo nejsou známé žádné alergie, které se vyskytují např. u ropných produktů (vazelína) a již naše babičky ho hojně využívaly v tradičních recepturách. Tradiční bylinné masti, masážní oleje a balzámy jsou vhodné k péči o jemnou a podrážděnou pleť včetně pokožky s různými problémy (lupénka, alergie, ekzémy, akné).

Kvalitu a blahodárné účinky produktů české přírodní kosmetiky Dr. Dudek potvrzují nejen dlouholeté zkušenosti z oblasti tradiční lidové medicíny, ale i testy dermální tolerance provedené na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

Výhody, které je třeba vyzdvihnout:

  •  vše jsou 100% přírodní produkty
  • tuzemské suroviny (kromě mumia, ktoeré je z Kaukazu)
  • zásadně  ruční výroba
  • malá rodinná firmička, která vyrábí srdcem, protože chce lidem pomoci na základě starých bylinných receptur

 

14895464_10210985351813877_274387032_o

JAKÉ PRODUKTY U DR.DUDKA HLEDAT?

14875351_10210985351853878_1240621341_n

Propolisová tinktura – přírodní dezinfekce (štípance), pomáhá i při bolestech v krku, nachlazení či rýmě. Při bolestech v krku třeba pár kapek dat do horké vody a kloktat 2x denně. Výborný i při paradentóze nebo aftech.

14826326_10210985351493869_315793928_n

Svatojánský třezalkový olej – zázračný olej z čerstvé třezalky, který má výrazné prokrvující a následně zklidňující účinky. Oblíben i mezi maséry na masáže bolavých zad, ideální i do koupele (na uvolnění, má antidepresivní účinky), nebo na promazávání ochablých, bolestivých míst, proleženin i opruzenin. Třezalka má v tradičním léčitelství své místo již odpradávna.
Svatojánský třezalkový olej také příznivě působí na suchou a podrážděnou pleť, např. po slunění, při ekzému. Klinickým testováním byl potvrzen jeho optimální prokrvující efekt, což ho i v rukou profesionálních masérů předurčilo k ošetření namožených svalů a bolavých zad. Tradiční zkušenosti podporují i jeho užití formou teplého prsního obkladu při kašli a relaxační a zklidňující přísady do koupele.

14876397_10210985351453868_207904189_o

Kostivalová mast – ideální na bolesti kloubů, svalů, po sportu, na modřiny, otoky, pohmožděniny, hemeroidy atd.

Řepíková mast – výborná na krčové žily, pretože má řepík stahující účinky. ale také na opruzeniny pre děti i dospelé.

14875409_10210985351213862_251777359_n

Měsíčková mast – univerzální prostředek na nejrůznější kožní problémy, vhodné jako výživný krém na ruce nebo ochrana pleti před mrazem. Tato mast je také výborný lék na jizvy.

Propolisová mast – regenerační mast, vhodná na drobné oděrky, koutky, opary i jako zvláčňující balzám na rty. Propolis je používán již od nepaměti a má prokazatelné dezinfekční, konzervační, antimikrobiální a antibiotické účinky.

14875325_10210985351173861_1287577130_n

Bylinná regeneračná mast – jedná se o unikátní recepturu směsy bylin a surovin speciálně vyvinutých Dr Dudkem na pomoc při lupénce. Obsahuje bylinky jako sléz, kopřivu, řepík, vrbu a přeslička a tradiční Jandův přípravek ze žloutku. Celkově mastička zmírňuje svědění, praskaní a nadměrné loupání kůže.

14885963_10210985350973856_874201587_n

Konopná mast –  na chronické bolesti svalů a kloubů. Mast od Dr Dudka obsahuje  konopný olej i extrakt dohromady  (jako jedna z mála na českém trhu), čímž se účinek masti stává výraznější. Zároveň je podpořený i zindavou a lopuchem, takže je silnější  i v regeneračních a zánětlivých případech. Výborně hydratuje suchou pokožku a pomahá i v případě ekzémů.

Mumiomast – mast s výraznými hojivými a protizánětlivými účinky. Vhodná na akné i na zralou pleť, ideální jako noční krém na obličej. Mumio je zázračná látka z asijských velehor, užívaná v asijské civilizaci již více než 3000 let.

14877788_10210985350933855_2092199965_n

Více informací o magických účincích bylinek se dočtete zde. Pokud vás neustále trápí opary, kašel, akné, křečové žíly, krvácení dásní nebo ekzémy, tak vás určitě budou zajímat cenné rady jak s těmito neřestmi zatočit zde.

A na konec legenda o Svatojánské noci, která se koná každý rok na konci června. Navazuje na předkřesťanské oslavy letního slunovratu, v křesťanské tradici se oslavuje svatý Jan Křtitel, který pokřtil Ježíše Krista. Toto kouzelné období je spojeno i se sběrem bylin, které mají zvýšené až magické účinky. Kromě pálení svatojánských ohňů a dalších zvyků se o Svatojánské noci sbíraly byliny, z nichž některým byly přisuzovány kouzelné vlastnosti. Z a královnu svatojánského kvítí byla vždy označována třezalka, neboť se věřilo, že karmínové hypericinové barvivo, obsažené v květech, má spojitost s legendárním potřísněním třezalky krví sťatého Kristova proroka. O Svatojánské noci se ženy vydávaly třezalku sbírat i na místa, kam by jinak po soumraku nevkročily. “ Toto počínání však mělo racionální opodstatnění, protože v uvedeném období měla bylina těsně před rozkvětem v poupatech nejvíce účinných látek včetně obsahu silic v listech, a vzhledem k tomu byl její sběr výhodnější po nočním zotavení ze slunečního žáru a také mimo působení pro sběr nepříznivé gravitace měsíčního úplňku,” uvádí František Dudek, zakladatel rodinné firmy vyrábějící přírodní kosmetiku Dr. Dudek. Nasbírané květy třezalky se sušily na čaj, zavěšené pod stropem, nebo se ještě čerstvé vyluhovaly v rostlinném oleji. Ten měl červenou barvu a užíval se k domácí péči o bolavá záda, namoženiny, pohmožděniny, opruzeniny, proleženiny, namožené svaly, popáleniny a jako prsní obklad při různých potížích. Třezalce, označované rovněž jako kvítí Panny Marie nebo kořen Matky Boží, byly tradičně přisuzovány mimořádné schopnosti při ochraně šestinedělek i domu před zlými mocnostmi a při získávání přízně milované osoby.

K tomu Dr.Dudek dodává: “Třezalku na výrobu tohoto oleje sami pečlivě vyhledáváme a sbíráme na vybraných stanovištích ve volné přírodě v magickém období letního slunovratu. Hned po sběru ji za studena macerujeme v kvalitním panenském za studena lisovaném oleji.  Zásadně nepoužíváme olej řepkový ani geneticky modifikovaný, upřednostňujeme negeneticky modifikovaný olej sojový s obsahem regeneračního lecitinu, nebo kvalitní tuzemský slunečnicový olej. Při maceraci třezalky v oleji využíváme tradicí potvrzené příznivé působení měsíční gravitace a vyluhování účinných látek regulujeme pomocí přirozeného světelného a tepelného působení slunce. Posléze tradiční Svatojánský olej stabilizujeme antioxidačně a regeneračně působícím vitamínem E”.

Foto by: Sony Xperformance XZ #SilaOkamziku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *