KVETE(N)
Květen 20, 2017
DOBA DOVALOVÉ
Červen 4, 2017
Zobrazit vše

72HODIN V AMSTERDAMU

To jsme takhle kdysi s mojí babičkou byly na výletě v Římě a poslední den jsme si řekly, kam bysme se spolu vypravily zase někdy příště. Jelikož obě milujeme jaro a s ním i cibulové květiny všeho druhu, volba byla více než jasná. Sladění diářů nám trvalo sice čtyři roky, ale o to jsme si tento výlet vychutnaly více! Do hlavního města Holandska, jsme se vypravily na tři dny a stihly jsme toho volným tempem poměrně dost. A jaké jsou mé dojmy? Tak za prvé si myslím, že holanďané jsou pohodáři každým coulem, dokáží si užívat života a rádi se obklopují hezkými věcmi. Jsou odvážnější co se módy týče a také (deformace) mají ledacos společného s američany – kolonizace je zkrátka zřetelná a architektura se nezapře – konkrétně tedy v New Yorku na Upper West side nebo East Village. Velmi mě baví si skládat tyhle historické puzzle přirozeným způsobem, jakým cestování je.  To se takhle jednou procházíme po sluníčkem vyhřátém Amstru s mojí babí a já jí říkám: „Babi! Tak takhle to vypadá v nějakých částech v NYC. Až mě tam někdy navštívíš, vzpomeň si na tenhle okamžik…“ Asi po minutě zírání na více než podobnou architekturu mi to, co jsem právě vyslovila došlo až do centrálního mozku, sepnulo se se zbytkem informací, které někde vzadu ležely od střední a já vypískla: „Panebože! No vždyť vlastně… Stará část Manhattanu – Holanďané… Babí! Já tak ráda cestuji.“ Děkuji. Za příležitosti, za dobu, ve které jsem se narodila a žiji a za možnosti, díky kterým si cestovat může dovolit už skutečně téměř každý. Jen pro informaci – zpáteční letenka přes EasyJet mě vyšla na parádních 74€ a ubytování na 111€ na tři noci! Když k tomu přidám nákupy suvenýrů, vstupů na atrakce a jídlo, tak suma sumárum za 8tis.Kč parádní poznávací výlet na vlastní pěst! A to se vyplatí.

addwigs uk

Zapakovat příruční zavazadlo a hurá na cesty! Pantofle/Steve Maden, šampón/Kokona Cosmetics, parfér/addwigs, peeling v prášku/Phyris, řasenka/Urban Decay, sluchátka/Hugo Boss, halenka/Marks and Spencer,  kniha/2media, podprsenka/Wondebra, cestovní sprchový gel/instyledress

Amsterdam je město, kde je rozhodně více IN jezdit na kole, než-li autem. Žije zde přibližně 770 tisíc pohodářů, kteří vysedávají po práci v okně se skleničkou vína a nějakým tím dobrým sýrem k tomu. Další výhodou je poměrně malá rozloha, takže úmorné sešlapání nohou se opravdu nekonná. Doporučuji se procházet podél proslulých kanálů v podvečer – to totiž můžete nakouknout do útulných bytečků a pozorovat život místních – holanďané totiž neznají pojem záclony, žaluzie nebo rolety. A je to krásné popřát takhle někomu dobrou chuť z ulice. Abyste vše kolem a dokola prošli, potřebujete cca 3dny.

Velké zklamání pro mě v Amsterdamu byl fakt, že tolik spojované tulipány musíte hledat snad všude možně, jen v hlavní metropoli o ně nazavadíte. Lány tulipánových polí jsou totiž spíše na západě od Amsterdamu v oblasti Haarlem až po celosvětově proslulý květinový parku Keukenhof. Pokud jste milovníky této cibuloviny, naplánujte si váš výlet ke konci dubna, kdy je vše v tom největším rozpuku. Dalším menším zklamáním byla gastronomie nebo-li typická kuchyně. Seveřané si zkrátka vystačí se sandwichem s hranolkami nebo v lepším případě mořskými plody. Žádnou exotiku či specialitku tedy neočekávejte. Tím ale můj výčet negativních postřehů končí, protože jsem shledala Amstrdam jako místo, ve kterém mi bylo překvapivě pohodově a krásně.

TIP! CO SI PŘIVÉZT?

Pokud chcete pořídit nějaký ten dáreček z cest a pohled či magnetka vám je málo, určitě zavítejte do jednoho z typických obchůdků, ve kterém nabízí tradiční Delpfský porcelán. Sice se prásknete přes kapsu, ale nemusíte si přeci hned pořizovat jídelní sety.:) Originální upomínka bude také pár cibul tulipánů či jiných květin, kterými je tato země pro zbytek Evropy proslulá nebo také typické kulaté sušenky s karamelem.

CO NEPROPÁSNOUT?

Do kolonky NEPROPÁSNOUT si poznamenejte učitě oblast muzeí. Já navštívila největší sbírku obrazů i kreseb Van Gogha. Jedná se o jednu z největších osobností světového výtvarného umění, která je dnes pravděpodobně nejznámější postavou nizozemské historie – kdo by neznal jeho zátiší se slunečnicemi, autoportrét či Hvězdnou noc!? Gogh tvořil v relativně malém časovém úseku – během pouhých deseti let namaloval zhruba 2000 uměleckých děl a v této umělecké budově věnované pouze a jenom jemu najdete zhruba 3/4 z nich! Nedaleko muzejní oblasti se nachází rozlehlý park s názvem Vondel park, který také určitě stojí alespoń za letmou návštěvu. Dalším místem (téměř až poutním) je dům Anny Frankové, která se zde s celou svou rodinou ukrývala více jak dva roky a která zde také napsala onen deník, který poté vydal její otec, který jako jediný z celé rodiny přežil koncentrační tábor. Deník Anny Frankové, který detailně popisuje dobu i tehdejší život se stal fenoménem a vyšel několika světových jazycích. Doporučuji rezervovat vstupenky několik dní dopředu na webových stránkách muzea – vyhnete se tak frontě na několik hodin.

Určitě si stojí za to projít pěšky centrum devíti kanálů až k části zvané Jordaan, kde nasajete tu správnou atmosféru. Když vám to nátura a jazykové možnosti dovolí, zaplujte do zdejších davů před hospůdkami nebo útulnými kavárničkami a vychutnejte si konverzaci se sympatickými a vždy usměvavými holanďany. Kromě procházky okolo romantických kanálů doporučuji také zabloudit do části Červených luceren kde na vás ve vytrýnách budou pomrkávat necudná děvčata – už chápu, proč si pánové volí na rozlučky se svobodou zrovna toto místo. Coffee shopy, kde je legální pokuřovat marihuanu s kombinací s nočním životem je dobrodružství, které muži znají pouze z těch nejdivočejších snů!

ČÍM SI ZPESTŘIT SVŮJ VÝLET?

Utečte turistickému duchu a vychutnejte si Amstrdam z jiné perspektivy! Pujčte si kolo (13€ /den) a projeďte si toto malebné město ležící na kanálech (ne nadarmo se přezdívá Holandské metropoli Benátky severu) a poznejte ho z úplně jiné perspektivy. Upozorňuji však, že doprava je velmi divoká, takže mít se na pozoru je jasná věc. To platí i v případě bezpečnosti – jízdní kola zabezpečte zámkem, protože se velmi často se kradou a neznalým turistům obzvláště.:)

Šlapadla (18€/hod) jsou další možností, jak si svůj výlet zpestřit! Vychutnejte si projížďku po kanálu a zapiště se do kategorie odvážných turistů. Já své babičce příliš možností nedala a doslova a do písmene ji posadila do našeho vypůjčeného vozítka. Po absolvování jízdy, která byla k našemu překvapení nezvykle poklidná jsme zjistily, že na šlapadla a loďky se vzhledem k provozu vydávají pouze ti nejstatečnější dobrodruhové – ale stálo to za to!

Foto: Sony Xperia XZ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *