WOMAN IN BLACK
Říjen 12, 2015
DŮVOD, PROČ JSEM ZAČALA BĚHAT
Říjen 14, 2015
Zobrazit vše

CÍLOVÁ STANICE

Možná to znáte. Ráno se probudíte, kouknete do zrcadla a spatříte katastrofu.

Opuchlé oči se spadlými víčky, pomačkaná šedá pleť, vlasy jako po průletu hustými křovisky. Všude, kam vaše unavené oko dohlédne, vidíte vrásky. Nahazujete tedy fasádu make-upu tak silnou, že by mohli závidět i stavební dělníci. S výrazem rezignovaného smutného psa následně vyrážíte do ulic vstříc rutinnímu pracovnímu procesu v kanceláři.

Podobně jsem na tom byla jednoho krušného rána já. Kdyby bylo možno cestovat kanály, pořídila bych si permanentku. Bohužel ale musím metrem. Obalena nánosem líčidel třetí kategorie klopím hlavu do země. Čím méně očního kontaktu s okolím, tím lépe. Periferním zrakem občas zahlédnu švarnou mladici, sebevědomě kráčející v ústrety světlým zítřkům a ještě švarnějším jinochům. Krása a mládí na můj sežvaný obličej řvou ze všech koutů. Není divu, že jsem bez chlapa. Prožívám těžkou krizi čerstvé třiatřicátnice.

Nádraží Holešovice, má cílová stanice. Svižným krokem mířím do vestibulu metra. Náhle mi kdosi zastoupí cestu. Hledím nahoru do tváře štíhlému sympatickému chlapíkovi. „Měla byste chvilinku, slečno?“ Slečno! Takhle mě nikdo už dlouho neoslovil. „Spěchám do práce,“ vyhrknu podrážděně na adresu obchodního zástupce, který se zřejmě chystá nabízet mi své pofiderní produkty.

Jste opravdu krásná. Nemohl jsem si pomoct. Normálně tohle nedělám a upřímně se stydím, ale mohl bych vás pozvat na kávu či večeři?“ Celá rudá na urostlého pětačtyřicátníka překvapeně koukám. „Víte, já.. já s cizími muži..nikam nechodím,“ koktám nervózně jako puberťák. „Slečno, já vás chápu. Věřte, že tohle vážně nedělám, ale tak nádhernou bytost jsem nepotkal za celý život. Nedávejte mi prosím košem.“ Mísí se ve mně nadšení s rozpaky.  Třesoucí se rukou si po chvíli do mobilu zapisuju chlapíkovo telefonní číslo: „Dobře, já se vám tedy možná ozvu.

Den v práci mi uteče v euforickém rozpoložení jako voda. Připadám si najednou docela atraktivní. Přece jen není vše ztraceno. Cestu domů trávím v myšlenkách, kdy zachránci mého sebevědomí pošlu esemesku s potvrzením společného večera. Nechci nic uspěchat, ale nevydržím to. S přihlouplým úsměvem puberťačky se ve vestibulu metra chystám vyťukat do mobilu přijetí pozvání na rande v co nejoriginálnějším znění.

Jste opravdu krásná. Nemohl jsem si pomoct. Normálně tohle nedělám a upřímně se stydím, ale mohl bych vás pozvat na kávu či večeři?“ Za zády slyším povědomý hlas. Otáčím se. O pár metrů dál stojí můj ranní objev a stejnou ódu (v originálním znění), kterou pěl do tváře mě, teď  vypouští z úst na adresu drobné blondýnky. „Tak nádhernou bytost jsem nepotkal za celý život,“ slyším ještě v dálce, když mizím ve dveřích vagonu. Nechval dne před večerem, zní mi v té chvíli ve zklamaných třicátnických uších. S prodejcem pofiderních produktů jsem nebyla daleko od pravdy.

 

 Karol_krest5

Co teď? Brečet přece nebudu. Vypíšu se z toho! Rozhodla jsem se, že tento komický minipříběh popravy rozjařeného ega prostě hodím na papír. A jak jsem psala, vytanulo mi na mysli, že podobných situací jsem v životě zažila nespočet s náhodnými známostmi i s mými pofiderními partnery všeho druhu. Postupně se mi vybavili všichni ti svérázní pánové, kteří mi místy až neuvěřitelnými způsoby komplikovali život a já místo úprku tomu všemu šla s otevřenou náručí naivně vstříc.  Sadistický metrosexuál, schizofrenní básník, manipulátorský sebevrah, koloušek, miliardářský lakomec, sňatkový podvodník, kolotočář, masochistický kulturista, nezastavitelný erotoman, asexuál nebo třeba nepříčetný asociální batůžkář. To je jen stručný výčet některých expertů, kteří mi provětrali stereotypní život takovým způsobem, že jsem se o tom rozhodla napsat knížku a připojit názorné humorné ilustrace. Tragikomické příběhy s notnou dávkou sebeironie, které se dočtete v Chlapidáriu, se mohou zdát místy neuvěřitelné. Na druhou stranu, pokud se v nich poznáte, bude to pro vás úleva. Nejste totiž jediní na světě, kdo je magnetem pro podivíny a šílené situace všeho druhu.

 

Vaše Karolína Vrbasová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *