HANA MARIE MAROUŠKOVÁ: VÝČITKOVÁ DIETA
Květen 26, 2015
MÍSTO MILENCE MAZLÍČEK?
Květen 29, 2015
Zobrazit vše

JAK SPRÁVNĚ CESTOVAT

Kdo by nemiloval cestování, poznávání, relax, dovolenou, odpočinek, nasávání informací o jiných kulturách, menšinách, poznávání jiných krajů – téměř každý! Každý den se přemlouváme k vstávání, pokorně přežíváme zimu, pracujeme, pracujeme tak, že neustále dokola píšeme všemožným lidem, že nemáme čas a máme hrozně práce, potom se omezujeme ve smilnostech života, protože šetříme každou korunku a pachtíme se za nereálnými sny o princi na bílém koni. A to všechno pouze proto, že spřádáme plány na léto, na které nechceme nikdy zapomenout a které chceme prožít pokud možno s milovanou osobou na tom nejlepším místě na světě! Můj dnešní článek nebude o tom, jak snižovat nároky nebo snad docílit   neuskutečnitelných snů, ale jak si to vysněné cestování užít tak, aby jste byli připraveni na všechno a to pokud možno za každé situace! 

Levné letenky

 

7ca483b4f98f18b1321fa6b643d4d7b4_Fotor_Collage

 

Facebook zaplavuje spousta zbytečností a stránek, které nás akorát spamují, ale v tomto případě se jedná o stránky, které monitorují akce, slevy, speciální nabídky nebo i chyby v systémech, takže se kolikrát může přihodit, že letenka, která za normálních okolností stojí i několik desítek tisíc korun vyjde až o polovinu levněji! Dejte odběr Cestujlevně, Levneletenky, Nejlevnější letenky, Letenky v akci, Nejlevnější letenky do celého světa, Akčníletenky, Honzovy letenky, Jak na letenky nebo Tipy na levné letenky a vyčkávejte na tu správnou chvíli! Budete vždy informováni o tom nejlevnějším způsobu přepravy a kdo ví, třeba vás zrovna akční letenka donutí si sbalit kufry a procestovat světa kraj třeba už zítra! 🙂

 

 

 

Jak se připravit na roadtrip

jjj

 

 

 • Půjčit si z knihovny knížku o destinaci, kam plánujete vyjet a vybrat si ty nejzajímavější místa, která chci procestovat.
 • Na Google maps si můžete vytvořit mapu vaší cesty a zjistit/naplánovat tak přesné časy přejezdu z bodů A do bodu B.
 • Vyhledat si informace i na internetu a vytisknout si nejdůležitější a nejzajímavější tipy cestovatelů (posléze doplnit s průvodcem – nehrozí tak, že by vám něco důležitého uniklo)!
 • Pořídit si průvodce s mapou (Lonely Planet, Marco Polo, National GeographicRough Guides)!
 • Pročíst si diskuze cestovatelů a jejich zkušenosti (např. Hedvábná stezka, oCestování, mojecestynet).
 • Určit si předem denní budget, který jste ochotni utratit (za jídlo, ubytování a vstupné na různé atrakce, nákupy), tak budete mít přehled o vašich financích a nehrozí vám například bezdomovecký status, byť na pár dnů nebo hodin! 🙂

 

 

Levné bydlení

 

Snímek obrazovky 2015-05-24 v 22_Fotor_Collage

 

 

Doporučuji neplánovat závazně ubytování, jelikož se plány mohou z hodiny na hodinu měnit a bylo by škoda, abyste se kvůli časovému presu, že máte už být někde jinde, ochudili o ojedinělé zážitky! Last minute ubytování hledejte na Tripadvisor nebo Hotwire. V případě USA Priceline. Pro ty, kteří upřednostňují něco osobnějšího doporučuji bydlení u místních, tedy najít si „svůj“ byteček nebo pokoj na Airbnb. V exotických zemích je dobrodružství zkusit ubytování v tzv. guest houses – bydlíte s rodinou, která vás přijme za své, vaříte s nimi, staráte se o dobytek nebo pracujete! Zapojíte se tak na okamžik do běžného života menšin, o kterých čtete maximálně v průvodcích! Unikátní šance skutečně poznat a přiblížit se zemi, kterou procestováváte!

 

 

 

Snímek obrazovky 2015-05-24 v 22.37.04

10891543_412848205562676_1980051205563685719_n

 

 

 

 

Jak si správně zabalit?

 

Před nějakou dobou jsem v Dlouhé ulici objevila krámek s cestovními vychytávkami. Mimo ultra skladné věci mě zaujal letáček, na kterém bylo napsáno ZABAL SI DO 7KG! Nad mou hlavou se objevila pomyslná bublina se všemi věcmi, které si obvykle balím na cesty a velký otazník nad tím, že rozhodně do 7 kilogramů bych se nevešla! Jak toho tedy docílit?

 

 

1. Zavazadla

 

Ideální je zvolit takovou velikost, abyste se vešli do limitu pro kabinová zavazadla – nejpřísnější je běžně 55x35x20 cm, tedy cca 40 litrů. Ušetříte tak na poplatcích za odbavení i čas na letišti a zároveň budete mít jistotu, že vám zavazadlo vezmou i do malých lokálních letadel.

Menší zavazadlo je také skvělým způsobem, jak vyřadit nepotřebné vybavení a snížit výslednou váhu. Zbytečnosti se vám do něj jednoduše nevejdou a při balení budete muset zvážit, co opravdu potřebujete. Nechte si trochu místa i na jídlo a suvenýry.

Doporučujeme lehký cestovatelský batoh kabinových rozměrů s uschovatelnými popruhy pro případ odbavení a s možností odklopení „víka“ a balení jako do kufru. Zavazadla tohoto typu stačí na ubytovně rozepnout a není třeba je vybalovat či v nich zdlouhavě hledat.

Naše volba: Osprey Farpoint 40, 1400 g, nezapomeňte ani na pláštěnku na batoh

 

 

2. Oblečení

 

Doporučené oblečení se vybíralo tak, aby bylo univerzální, snadno vrstvitelné a vzhledově maximálně civilní, při zachování špičkových parametrů. Zároveň jde o materiály nenáročné na údržbu a také rychleschnoucí, protože se počítá s pravidelným praním v ruce nebo v pračce. Oblečení do nepohody – stačí přeci tak málo! Zbytek stejně dokoupíte (nebo alespoň my ženy si velmi často a rády místo suvenýrů vozíme právě módní úlovky na památku:) Takže bohatě stačí tílko, kraťasy, sandále do všech situací (do vody i na večer – stačí si do nich dát fusekle:), legíny, šátek, mikinu a samozřejmě nepromokavou bundu.

 

3. Boty

 

 • Sportovní boty
 • Kotníkové boty
 • Sandály
4. Hygienické potřeby
 • připravte si malá balení kosmetiky (viz. níže)
 • nezapomeňte na průhledný, plastický sáček (jistota na všech letištích i na cestách)
 • místo odličovací procedůry si vyzkoušejte kosmetické vychytávky (viz.níže)

 

Více informací jak si zabalit skromně a „nalehko“ zde.

 

jkmnb

Na co nezapomenout

 

ggg

 

 • Pouzdro na doklady – mějte k sobě připásané vaše doklady NONSTOP! I kdyby vás okradli o všechno co máte, tak to nejcenější budete bránit svým tělem a máte jistotu, že vycestujete v nejhorším zpět domů.
 • Cestovní peněženka – dejte si do ní opravdu jen nezbytné. Tzn. občanku nebo řidičák a peníze.
 • Pitný režim vždy a všude – flaška s filtrem je pomocníkem i za těch nejnepříznivějších podmínek vašeho výletu! A pitný režim je základ všeho! Nepodceňujte ho a pro všechny případy si sebou vždy zabalte „pár kapek vody“!
 • Cestovní kosmetika odličovací tampónky, vlké ubrousky, mini verze všeho (pasty, sprchového gelu, kartáčku, hřebenu…).
 • Praktické zavazadlo – záleží na jaký druh dovolené jedete. Do luxusního resortu byste si asi těžko brali krosnu a na pochod zase Samsonite. Je ale zapotřebí zváit, zda opravdu potřebujete na pár dnů tzv. loďák a všechno pohodlí domova, bez kterého byste se vlastně obešli. Takže pánové – je to na vašem uvážení zhodnotit a překontrolovat, co se veze nebo neveze! 🙂

 

 

 

MÁTE JEŠTĚ NĚJAKÉ DOPLŇUJÍCÍ OTÁZKY NEBO INFORMACE? JSOU VŘELE VÍTÁNY!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *