KLIMATICKÉ PODMÍNKY
Září 13, 2015
ZCVOKNUTÍ – DENÍK VOL.I
Září 24, 2015
Zobrazit vše

KAM MÍŘÍ MÉ KROKY V NYC

 Letos jsem měla krátkou možnost podívat se do města, které nikdy nespí. Už počtvrté jsem fascinovaně vyhlížela tak opěvované panorama tyčících se mrakodrapů, které jsou situované převážně na Financial district. Tohle město nejenom, že nikdy nespí, ale také neomrzí. Už jenom projít si všechna ta oblíbená místa zabere hromadu času! K tomu přidejte návštěvu NYC Fashion Weeku a výlety do Bostonu, na Fire Island a do New Jersey do vyhlášeného zábavního parku Six Flags. Také objevování neznámých, stále neprobádaných částí, restaurací i krámků… Sedm dní, osm nocí, dvěstě dva hodin – co se dá za tento krátký čas stihnout?
IMG_0910
Cesta mezi farmami na Fire Island, kde mají 4% absolutní ráj na zemi!
IMG_0336
Návštěva Fashion Weeku v NYC, kde jsem se setkala s „kolegyňkami blogerkami“ a měla výhled na modely od Carmen Marck Valvo z první řady:)
IMG_0407
IMG_0560
 Pití Bostonského čaje patří k jedné z hlavních atrakcí krásného města – Bostonu.
11922829_911530925551156_1502574299035368806_o
Pokaždé, co přetrpím v ultra malém prostoru letadla těch několik hodin ve skrčené poloze se nemůžu dočkat okamžiku, kdy vystoupím z metra (které spíše v letních měsících připomíná saunu, než podzemní příjemně studené prostory, které známe u nás) a nadechnu se vlhkého, typicky New Yorsky voňavého vzduchu. Jedná se o jakousi tradici, kterou neskutečně prožívám a dodržuji od chvíle, kdy jsem poprvé vstoupila na půdu mého druhého domova. Mé na sto kousků rozlámané tělo rázem vše zapomíná a odpouští a míří do nejbližšího Grocery Deli pro Arizona tea/Ginger Honey. Jsem si totiž dobře vědoma faktu, že čas tu utíká nezvykle rychle. Možná je to tím, že vás semele rychlé tempo, chaos a chvat všech a všeho, co k New Yorku prostě patří.  O to si ty první hodiny užívám bouřlivěji – první den se stihne stejně nejvíce, tak po jistotu nejdu ani spát!
IMG_0319 IMG_0318
Nechci být příliš patetická, protože to se k New Yorský holce prostě nehodí, ale už dávno jsem přišla na to, že ten zmiňovaný čas tu skutečně nikdo nemá. Je to tu až příliš drahá sranda na to ztrácet s někým čas jen tak pro nic za nic a dost možná právě proto se potuluje po městě spoustu samotářů, kteří se upínají na své čtyřnohé mazlíčky, také opuštěných manželů, kteří sem odjeli dělat business a single studentů, kteří sem jeli získat svět a možná i vědomosti. Čas tu máte vždy propůjčený a ani se nenadějete a jste mravenec mezi mrakodrapy, který kdysi bydlel ve městě snů, které třeba i proměnil ve skutečnost. Konec filozofické minutky.
IMG_0992
Během mého pobytu obejdu také několik málo Starbucks coffee (opravdu by mě zajímalo, kolik prodejen je na celém ostrově, když okupují každý třetí roh) a skoupím mnou oblíbené limitované cestovní hrnečky, kterými obdaruji všechny po mém návratu. Miluji ranní rituály, kdy si sice do toho designového plastu neudělám tak skvěle kafe jako mi připraví s osobním přístupem tady (jinak si nedokáži fakt, že se vás pokaždé ptají na vaše jméno, vysvětlit), ale protože mi to připomíná Ameriku a také trochu proto, že mám prostě kafe ráda.
IMG_0265_Fotor_Collage
A tak jsem tu! Pokračuji do Dallas BBQ, ve kterém si obvykle objednávám Buldoc Margarita + special shot a hrozně nezdravé americké jídlo. Má roztomilá kamarádka Julia nešťastně už po desáté kroutí hlavou, že tohle je strašná vizitka Ameriky a zuřivě hledá ve svém chytrém telefonu nejlepší restaurace v okolí (mimochodem pokaždé mě překvapí novou, nejchytřejší a vševědoucí aplikací). Prosí mě, abychom už šli s tím, že náš večer bude více „funny“ někde jinde. 
IMG_1031
Američané žijící v metropolích vůbec prožívají KDE stráví onu večeři a CO budou jíst. Jídlo si obřadně vychutnávají a posléze profesionálně hodnotí na všemožných portálech (ano, i já jsem tomuto zlu už propadla na TripAdvisoru). Lifestylové magazíny káží cpát se vším „organic“ a reklamy s lidmi, kterým jejich zdraví přímo tryská ze skvostného bílého úsměvu vám naznačují, že byste raději měli utratit za jídlo o pár více dolarů a investovat tak do svého těla, které vám to zajisté jednou v dobrém vrátí. Přijde mi to směšné, nicméně nechci svou nejlepší americkou kamarádku trápit déle než je nezbytné (z těchto prostorů dokonce chytla migrénu) a rozhodnu se utratit o pár doláčů více v SoHo. Podnik vedle podniku (upozorňuji – nezapomeňte si doma své ID jako já) je znamení, že na tenhle večer asi dlouho nezapomenete! Když jsem u výčtu must visit, rozhodně doporučuji Artichoke pizza, mexickou a samozřejmě americkou kuchyni (např. ve staré části NYC Fraunces Tavern).  Vřele také doporučuji návštěvu Chelsea market a Eataly, které hledejte na 23st a 5 ave. Kromě obžerství si užívám i dlouhé hodiny procházek (kdekoliv) a objevování nových zákoutí (The High Line), nakupování, snění s mým Heřmánkem, let vrtulníkem nad Manhattanem a pár meetingů a výletů se starými kamarády. 
12048749_10207891389026741_310791550_n

V NYC SE CENÍ ADRESA

IMG_0596_Fotor
Téměř tak, jako jídla si američané zakládají na své adrese, kor v této metropoli. Ačkoliv je to mírně povrchní, vaše bydliště napovídá vašemu sociálnímu statusu. Jako turistům nám to může být šumák, ale přesto doporučuji tyto sousedství: Lower East side (průmyslová zóna obklíčená starými továrnami je v rozkvětu, takže je o trochu levnější), West side (dražší, ale o to hezčí) nebo Brooklyn (dá se zde sehnat nejlevnější ubytování vůbec. Dobré spojení na Manhattan). Williamsburg je sice ultra cool, ale svou popularitou se dostal na ceny Manhattanu. Co bych vyloženě nedoporučovala je Bronx a Harlem. Kolují o nich divné řeči (ačkoliv mám černochy v oblibě, nepokouším to). Svůj kutloch si můžete hledat v různých hotelech, ale lepší je Airbnb, kde najdete mnohem příznivější ceny i výběr. Navíc získáte absolutní svobodu check in i check outu a pocit pohodlí domova! 

IMG_0665

12048857_10207891390506778_1708085632_n

IMG_0529

 

DON’T MISSPokud se do NYC chystáte poprvé, doporučuji strávit zde alespoň deset dnů, abyste si vklidu vychutnali všechny krásy i architektonická, kulturní nebo umělecká díla. Tedy pokud neplánujete zběsile lítat po památkách a nákupech zároveň… Mezi hlavní atrakce samozřejmě patří Statue of Liberty, Wall street (nezapomenout vyfotit se u býka!), procházka po Brooklyn bridge, Williamsburg (speciálně Bedford street), Times Square (42st, Broadway ave), Grand Central (42st, Park ave), Flatiron Building (23st, Broadway ave), Empire state Building (34st, 5ave) a Central park (59st, 7ave) na který se také můžete podívat v celé své kráse z vyhlídky Top of the Rock . Pokud chcete načerpat art inspiraci, vypravte se do muzeí MoMa (muzeum moderního umění), Whitney (moderní Americké umění), Guggenheim nebo MET (Metropolitní muzeum – svými nejrozsáhlejšími sbírkami patří právem k největším a nejzásadnějším na světě). Když už jste za velkou louží, zajděte si určitě na divadlo/muzikál na Broadway (na Time Square). Dýchne na vás ta pravá atmosféra Amerického snu! Mezi nejdéle uváděné patří Fantom opery, Chicago a Lion King, kterého rozhodně doporučuji vidět! Pokud byste raději činohru, zaměřte svou pozornost na Off Broadway program (u červených sloupů na Time Sq. značeno písmenem P). Jste-li milovníkem klasické hudby, The Metropolitan Opera opera pro vás bude kulturním zážitkem na celý život!

IMG_0990


Manhattan = 220 ulic (street) a 12 bloků (avenue). To ve zkratce znamená, že tohle všechno, i když se to na první pohled nezdá, nemáte šanci projít ani za dvěstě hodin! Nerada bych vás podceňovala, ale skutečně nejlepší způsob přemísťování je metrem (které je v provozu NONSTOP) a místní autobusovou dopravou. Metro card si pořídíte na každé stanici a za týden neomezeného cestování zaplatíte 31$. Pěšky si potom určitě projděte části East village, Greenwich village, SoHo, Chelsea, Hell’s Kitchen (jedna z hlavních tepen, kde to v noci žije), Midtown a mnou milovanou Upper West side.


IMG_0549


NEJEN ČEŠI RÁDI VĚCI ZADARMOŇjů jórk nabízí nepřeberné množství zábavy, kultury a atrakcí. Ne vždy musíte ale tahat peněženky. Save your money and look at this!?! Zapište si do svých diářů proto tyto důležité informace, které se jen tak v průvodci nedočtete! 🙂Úterý Brooklynská botanická zahrada
Středa Bronx ZOO
Čtvrtek New Muzeum (19-21h)
Pátek Whitney muzeum (18-21h), MoMa (16-20h), Coney Island akvárium (od 15h)

Sobota Guggenheim muzeum (17-19h)Zajisté plánujete výlet na Sochu Svobody. Obejděte drahé spolčnosti, které nabízí výlet na ostrov a okolí a využijte městskou dopravu na New Jersey, tedy Ferry, které vás proveze okolo symbolu Ameriky zdarma!

IMG_0295


SHOPPING MANIA BABENejlepší nákupy vžycky byly a jsou na West side, konkrétně mezi Broadway a Amsterodam avenue, kde se nachází obrovské nákupní středisko zvané Century 21, koupíte zde všechno, nač si vzpomenete – od luxusních značek až po H&M-ko.
Já osobně ale vyhledávám 34 street a Broadway avenue a to nejenom z nostalgie (dva roky zpátky jsem v těchto končinách studovala hereckou školu). Začínám v obchodním domě Victoria’s Secret, kde za třicet babek nakoupím stylové prádlo jako suvenýr všem mým hladovým kamarádkám po módě (věřte nebo ne, ale ocení to mnohem více, než desáté tričko s nápisem
I <3 NYC). Nezapomenu nějaké to roztomilé prádélko i pro mě a pokračuji si koupit nové Levisky, které budu nosit do roztrhání vedle do obchodu. Hned sousedící krámek UNIQULO také stojí za návštěvu a hlavně neminout vedlejší store bot od Steva Maddena (viděli jste fil Vlk z Wall street?). Naproti najdete 21 CENTURY, H&M, ALDO, ZARA a za rohem „menší“ nákupák Macy’s.
Pokud vyhledáváte lokální designery, zamiřte do SoHo, East village nebo Chelsea. Ve stylových showroomech vás nejenom obskakují jako krále, ale ještě k tomu nabídnou kávu.
Pokud se chcete skutečně prásknout přes kapsu a vyluxovat konto, je jasná volba 5th avenue s obchodními domy věhlasných značek jako Dior, Tiffany&Co., Cartier, Yves Saint Laurent, Dolce&Gabbana, Manolo Blahnik, Versace atd.

IMG_0902

12053315_10207891391186795_1440071425_n

12032428_10207891389346749_674359115_n

12033340_10207891389626756_1908134881_n

Foto by Sony Xperia Z3 Compact, Canon EOS 600D

Více fotek z mého výletu najdete na mém Instagramovém profilu zde

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *