MŮJ MĚSÍC S…
Duben 29, 2018
ŠVINDLOVÁNÍ
Červen 11, 2018
Zobrazit vše

KVETE(N)

Všechno. Naráz. V mé hlavě taky. Měsíc a půl od příjezdu jsem viděla a bavila se asi tak se čtyřista lidma, málo spala, viděla už skoro všechny z rodiny, měla třicet zkoušek v divadle, jednu premiéru, před sebou další a pět představení k tomu. Šest natáčecích dnů – takže ne úplně špatný balanc a na kontě jen a pouze čtyři fotící dny! Z toho jeden ještě pro nový charitativní kalendář, který připravuji s Monikou Hánovou – o tom jindy. Tím jsem chtěla odůvodnit, proč publikuji v tomhle skoro letním počasí fotky v kabátu. Tuto sérii jsme nafotili v únoru s Jirkou Dadákem v pražském Podolí a i když byla poměrně zima, dlouho jsme se ještě procházeli a jen tak povídali…o všem. A mě teď bylo líto tyto fotky přejít a nikde nezveřejnit. Právě v těchto dnech bych potřebovala trochu tím svěžím větříkem zchladit horkou hlavu.

Ta se mi zavařuje z úřadů. Nejenom těch, které se vztahují k mým občanským povinnostem, ale i těch městských, se kterými tak nějak „dealuji“ v posledních dvou měsících, co jsem se rozhodla zorganizovat další charitativní akci pro Nadaci Slunce pod názvem BUSKING PRO SLUNCE.

Nápad zorganizovat zrovna tento typ akce přišel ve chvíli, kdy jsem se střídavě vracela domů do Prahy z NYC. Jasně, že Big Apple má 8miliónů občanů a nelze srovnávat jablko s naší malebnou a krásnou hruškou, ale v horizontu několika měsíců, kdy jsem se vracela sem a tam jsem došla k faktu, že ulice jsou tiché nejenom kvůli zimní sezóně, ale také kvůli zákonu – nařízení – systému, který tady panuje.

K Americké kultuře patří úsměv stejně jako zpěv. Na ulici si popěvuje kde kdo a také se věřejně exhibuje. Myslím si, že u nás máme také spoustu mlaďochů s přetlakem, kteří by rádi vyzpívali do světa svůj talent a společně s ním by si i třeba  rádi vydělali pár desítek kaček na pivo, při kterém by zajisté došli k dalším inspirativním pravdám. Jenomže ono to zkrátka nejde.

Proto jsem se rozhodla dobrovolně projít si papírovacím procesem, který nařizuje náš zákon, abych věděla, jak to funguje a mohla tu svojí akci vklidu bez újmy na egu kterého koliv účinkujícího uspořádat. No představte si, že by vystupoval třeba takový Milan Peroutka a najednou by k němu přišel opravdickej policajt a v lepším případě mu napařil pokutu… To by bylo asi poprvé, co by si zazpíval a ještě za to zaplatil! 🙂

Společně s nápadem uspořádat busking přišlo také zjišťování informací, emailové komunikace, obíhání úřadů a samotné vyřizování papírů – to mi zabralo asi tak tři dny života. Už ani nepočítám čas strávený oslovováním a uháněním účinkujících, produkční a technické věci – to je už zkrátka ta příjemnější část věci.

Mým cílem je upozornit na to, že u nás v ČR bohužel není pouliční dění, tedy i hudební vystoupení zcela běžný jev, který je vyhledávanou kulturní složkou ve většině světových metropolí. Je to dle mého názoru nedílná součást kultury a prezentace zdejších talentů všech generací.  O pár tisíc kilometrů dál vídím, jak si lidé poslechem hudebních performací krátí čas na metro, zlepší si tím náladu nebo dokonce zpívají s interprety své oblíbené písně. Tady je až na pár míst bohužel TICHO.

Jak jsem již zmiňovala výše, důvodem je to, že veřená vystoupení jsou bez povolení v Praze zakázaná. Každý umělec, který by se tedy chtěl veřejně prezentovat a vystupovat, musí projít poměrně složitým a zdlouhavým procesem papírování s úřady a vyjednat si tzv. „povolení k záboru“. Přesně tímto otravným maratonem v posledním měsíci a půl procházím i já a ubírám se snad již ke zdárnému konci. Držte palce a šiřte, sdílejte a podpořte!

Busking pro Slunce by neměl pouze oživit pražskou ulici (konkrétně Jungmannovo náměstí), ale záměr je také bohulibý – finančně podpořit Nadační fond Slunce! Během vystoupení jednotlivých interpretů bude možno vhodit libovolný finanční příspěvek do kasičky,  která po skončení akce bude předána ředitelce Blance Dvořákové – veškerý výtěžek poputuje tedy tam, kam má, na to vsadím vlastní krk! Myslím si, že by se mohlo jednat o opravdu hezkou událost, kterou bychom, byť na jedno odpoledne, oživili městskou část Prahy 1. Zapiště si tedy do svých diářů 25.6. 15.00-20.00 a doražte!

MYSLÍTE SI, ŽE JE DŮLEŽITÉ PODOBNÝ TYP AKCÍ U NÁS V ČR ORGANIZOVAT? PŘIŠLI BYSTE PODPOŘIT TAKOVOU AKCI?

Foto credit: Jiří Dadák

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *