LÉNA BRAUNER: JSEM ZAJÍMAVÁ I BEZ LIŠKY SIBIŘSKÉ!

KAM MĚ BAVÍ CHODIT NA ČUMENDU
Duben 30, 2015
JAK ŠLA KARKULKA PRO KABELKU
Květen 3, 2015
Zobrazit vše

LÉNA BRAUNER: JSEM ZAJÍMAVÁ I BEZ LIŠKY SIBIŘSKÉ!

Tato umělkyně je opravdovým klenotem mezi novou generací umělců. Je svá, bezprostřední a samozřejmě talentovaná. Bavily jsme se o jejím životě, image i práci. Představuji vám zajímavou osobnost Lénu Brauner. 

 

 

 

 

 

20928_883865021659983_5144601231124034046_n

 

 

  • Na tvých stránkách jsem narazila na tvou definici – Malířka, kreslířka a ilustrátorka. Tvoří snové pohádkové krajiny, které zabydluje svéráznými bytostmi, živočichy a tvory, ale také portréty a figury zvláštních nálad. Můžeš mi to prosím nějak přiblížit?

 

Jsem malířka, kreslířka a ilustrátorka. Tvořím snové krajiny. Tančím a zpívám v Prague Burlesque pod vedením Davida Jahna. Taky jsem kadeřnice a do léta budu jestě tatérka, teď ale nevím, zda jsem ti to ještě neoddálila.

 

  • Tak začněme od jednodušších věcí… Kdy jsi začala malovat?

 

Od okamžiku, kdy jsem vzala poprvé do ruky tužku. Malovat a prodávat asi od šestnácti.

 

  • Vzpomeneš si na tvůj první počin?

 

Moc ráda bych byla poetická, ale opravdu ne. Pokud bych měla odhadovat, řekla bych, že to byl čistě účelný počin, ve snaze “očistit se” z nočního děsu. Stalo se to pro mě v dětství rituálem. Měla jsem ošklivé noční můry, nakreslila jsem je, spálila a byly pryč.

 

 

10403137_858707844175701_7983182717513394433_n

 

 

 

  • Zabýváš se ale také malbou na oblečení, dá se tedy říci, že jsi i designerka… Máš ambice i v módě?

 

Myslím, že ambice jsou. V tuto chvíli vše co jsi měla možnost skrze mé stránky na Facebooku nebo internet vidět, bylo malováno na každý kus jednotlivě. Tedy každičká plátěná taška, tričko či jiný kus oblečení je originál. Do konce roku 2015, mám v plánu fokusovat se na sítotisk a různé experimenty například s interiérovým textilem. Pokud mluvíš o šití jednotlivých modelů, od základního střihu, ušité a navrhnuté mnou, moc se těším až si na svou první kolekci udělám čas. Teď jsem zabrousila k vizuální stránce.

 

 

  • Ty máš velmi specifickou image. Je to potřeba se nějakým způsobem vyhranit nebo bereš svůj vzhled jako spojení s tím, co děláš a především stylem jak to děláš?

 

Vizuál nebo styl každého člověka beru jako nejsnažší a nejrozpoznatelnější vyjádření o tom kým jsme a jak chceme na druhé působit nebo jestli vůbec. Nosím především černou barvu, ale nepokládám ji za smuteční, pro mě je to prostě černá. Nosila jsem šest let ocas lišky sibiřské. Potřebovala jsem si projít tím obdobím, abych si uvědomila, že jsem zajímavá i bez něj. Za naš vzhled se můžeme schovávat a chránit si tím náš vnitřní svět, nebo ho můžeme využívat v náš prospěch, někdy se stává něčí slabší stránkou. Je to jedna z našich nejmocnějších zbraní, která nám dokáže dodat sebevědomí a nebo naopak. Zbraň kterou může využít každý člověk, ale zároveň jí může nechat bez povšimnutí. Kouzlo.

 

 

  • Dočetla jsem se také, že živě maluješ. Jak to probíhá a co to vlastně znamená?

 

Živě maluji ve spolupráci se AV studiem Lunchmeat. O prázdninách jsem jela šňůru po osmi městech napříč tuzemskem s jazz festem. Počítač, projektor, kamera, barvy, pauzáky, já a technik. Probíhá to následovně: prohlédneme si lokaci, například náměstí. Vybereme si nejvhodnější budovu přičemž se soustředíme zda je pro náš účel vhodná, málo oken, nebo alespoň okna rozmístěná tak aby byl nějaký prostor na projekci, někdy je to rotunda, radnice, ale třeba v Táboře to byla roztomilá cukrárna dole na námestí. Pak přichází technická stránka věci. Projektor musí být dostatečně daleko od objektu. Zapojení kamery která snímá můj papír na animatorském stole a její umístění na stativ. Pak propojit počítač, výstup z kamery a projektor. A potom přichází můj okamžik. Hudba začíná hrát a já maluji, trhám, cákám, kreslím, hladím inkoust po papíře. Vše co tvořím vidí divák “live” přenos kamery na objektu na který svítí projekce. Mohu reagovat třeba i na rozhovor přihlížejících. Site specific malba.

 

 

10906522_883865064993312_7534735062127998992_n

 

 

 

 

  • Ve svém poměrně mladém věku máš manžela, ale už i miminko. Bylo vše plánované nebo tě přepadl osud?

 

Zamilování proběhlo v 18 ti letech, žádost o ruku o rok později, potom následovala svatba, těhotenství a ve 22ti letech porod. Nevím, zda to bylo vše plánované. Minimálně to tak působí, ale když na to zpětně koukám příjde mi to spíš hodně spontální.

 

  • Plánuješ nějakou výstavu v brzké době?

 

Přeběžný plán na rok 2015 mám, ale žádná konkrétní data. Mohu prozradit, že v plánu mám Norimberk, Londýn, Prahu a Ostravu. Města můžou přibýt nebo se zamění a data se upřesní většinou tak měsíc před vernisáží a proto je dobré sledovat mojí profesní stránku na Facebooku kde se všechny indície s postupem času rozklíčují.

 

  • Co tě na umění baví nejvíce?

 

Svoboda.

 

 

 

Foto: Eva Šafránková a Michal Budínský

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *