MYŠLENKOVÁNÍ
Srpen 28, 2016
(VY)HLÁŠENÍ
Září 18, 2016
Zobrazit vše

LETEM SKANDINÁVIÍ

Když se řekne Švédsko, vybaví se mi panenské přírodní nekonečno, typicky rudé domečky a zelený životní styl. Pokud zmíníte Skandinávii, představím si horskou divokost, spíše chladnější počasí, fjordy a polární záři. Mé představy nebyly před mou cestou za poznání severu až tak daleko od pravdy, nicméně po absolvování poznávacího zájezdu po Skandinávii mi zbortily téměř všechny mé doposavadní dojmy a napravily je ověřenými pojmy. Viděla jsem pouhý zlomek toho, co severské země nabízí a poblázněná jinačí kulturou jsem velmi záhy došla k závěru, že se tam jednou musím opět vrátit a vše podrobněji probádat. Obrovské díky za tento nevšední a mírně atypický prázdninový výlet, kdy se jezdí povětšinou někam k vodě, patří cestovní kanceláři  www.radynacestu.cz, která mě oslovila před několika málo měsíci ke spolupráci. A co mě přijmělo nabídku přijmout? Mé důvody asi nikoho příliš něpřekvapí: miluji cestování, poznávání a osobní, uvolněný přístup. A to vše dohromady mi i přesto, že se jednalo o zájezd s dalšími členy, tato cestovní společnost nabídla. Zprvu mým strašákem byla ztráta absolutní svobody „inkognito turisty v cizině“, kvůli které se na cesty často vydávám (zkrátka si odpočinout od všeho českého), ale brzy jsem pochopila, že toto není typický zájezd, kdy vás vyloží autobus, průvodce máte v patách na každém kroku a rozchody máte akorát tak dlouho, abyste si došli na záchod. Každý má své tempo, jiné potřeby a zájmy a to zde bylo naprosto tolerováno. Průvodci jsou většinou odborníci z praxe a tak není nouze o zajímavá místa i příběhy, kterými doplňují tento nevšední zájezd. Tento šesti denní výlet by se tedy dal shrnout takto: příjemně nabitý program s ochutnávkou všeho, co ke Skandinávii patří a příjemným bonusem byl i můj doprovod – mladší sestřička Valentýna. 

kodan

KODAŇ

Kodaň je pohádkovým místem nejenom proto, že v ní žil a tvořil Hans Christian Andersen, ale také díky proslulému malebnému přístavu, který přímo vybízí k romantickým vycházkám. My jsme do dánského hlavního města přijeli jednoho krásného letního podvečera a prošli jsme si historickou část včetně přístavu, kde se tyčí nejdražší postavená opera i populární soška Malé mořské víly. Dále jsme se sestřičkou procházely a míjely fontánu Gefion s pevností Kastellet a kostelík Sankt Albans Kirke. Procházka pokračovala k zámku Amalienborg Slot s královskou gardou a kousek odtamtud se před námi zjevila ve vší své kráse impozantní  stavba opery. Nábřeží plné kaváren, které se vinou okolí ní jsou ideálním místem odpočinku poprochozeném dnu. Překvapená jsem byla z množství kol, mezi které jsem se často zamotávala, protože mi chvilku trvalo, než přistoupím na cyklostezku vedoucí skutečně všude, tedy i v tom největším centru! Zážitkem byl samozřejmě také malebný kanál Nyhavn, který lemují restaurace, bary a vinárny. Využívá se už sice pouze pro turistické vyjížďky, nicméně kouzlo si zachoval do dnešních dnů. Tento starý rybářský kanál s typickými skandinávskými domečky, jenž se vyjímají na každé pohlednici, magnetu a suvenýru je povinnost si vyfotit. Když jsme se dostatečně pokochali krásami Copengenu (jak se Kodaň mezinárodně nazývá), vydaly jsme se přes druhý největší most na světě – Öresundský, do Švédska.

IMG_0573

JAK ŽILA ŠLECHTA A VIKINGOVÉ?

viking

Vikingská vesnička Foteviken s rekonstrukcí původních staveb i předměty, které jsou s touto dobou spjaty. Nakoukněte do kuchyně, rybárny, radnice nebo věže a vžijte se do doby 8.století, kdy tito mořeplavci okupovali severské země!

14101844_10210355902558039_72264236_n

Co je největší atrakcí na poloostrově Falsterbo? Rozhodně Foteviken. Jedná se o rekonstrukci pozdně vikingské vesničky a každoročně to tu ožívá trhy s výrobky „dobrovolných vikingů“, kteří se rozhodli žít vikingským stylem. O prázdninách sem přijíždí nadšenci z celého světa, aby se vžili do této doby a na vlastní kůži zakusili životní styl. Musím uznat, že se jedná skutečně o kuriózní způsob. My zde potkali převážně vikingské poláky a slováky, kteří nám prozradili, že musí skutečně odevzdat veškerou elektroniku, náramky, hodinky a vše, co je v dnešní době pro každodenní život nepostradatelné.

14060497_10210355901558014_184275742_o

Zámek Kalmar Slott, který se nachází ve stejnojmeném městě je populární atrakcí nejenom pro turisty, ale také místní, kteří vyhledávají tyto končiny jako příjemné vycházkové místo u moře. 

hrad

Později ten samý den jsme se ocitli v diametrálně odlišných podmínkách a to sice na zámku Kalmar Slott, který není vyjímečný pouze svou polohou a historí, ale také faktem, že se zde podepsala dohoda o spojení Švédska, Dánska a Norska. Relativně nově zrekonstruovaný zámek byl příjemnou zastávkou i kontrastem k předešlé zastávce. Náš den by se dal nazvat: „Po stopách původního obyvatelstva, kteří územím Švédska prošli“. Zajímavá byla také expozice vystavena v jednom ze sálů hradu, která představovala abstraktní sklářské umění.

IMG_0676

TYPICKÉ SKANDINÁVSKÉ

zr

O zajímavá místa ve Švédsku nemají nouzi. Na zříceniny a půdorysy historických staveb narazíte velmi často.

IMG_1096

Když jsme brázdili švédskou krajinu (k dispozici jsme měli moderně vybavený autobus s klimatizací, pohodlnými polohovacími sedačkami, WC, obrazovkami, kde pouštěli filmy i malým občerstvením, které zajistili milý řidiči) všímala jsem si poměrně klidné, ploché a dlouho táhnoucí se zelené krajiny ze které tu a tam vykoukl domeček s rudou fasádou nebo tolik typický větrný mlýn – velkým množstvím se jimi chlubí poloostrov Őland. Milé zjištění byl stav silnic a čisto – všude čisto, protože švédové o své prostředí dbají a nade vše podporují ekologický životní styl. Přihrádku na třízení najdete snad na všechno, včetně bio odpadu. Jezdí zde také největší počet elektro aut (stát řidičům vrací část peněz a podporuje tímto tento trend) a cyklistů je tu tolik, že máte na okamžik pocit, jestli jste se přes vás nepřehnal další ročník Tour de France. Také na množství květin zkrášlující nejrůznější stavby od osobních domků po restaurace, veřejné prostranství jako náměstí nebo parky, je radost pohledět!

14151731_10210419515268317_1538089698_o

jjjjj

STOCKHOLM

IMG_0823

stock

Dorazili jsme do hlavního města Švédska – Stockholmu. Nevěděla jsem, co od něj čekat, tak jsem se ho raději vydala probádat ihned po příjezdu ještě ve večerních hodinách. Nohy mě odvedli k nasvícenému parlamentu, což je zde rozhodně jedna z nejvýraznějších staveb, výhled se mi naskytl i na neméně hezky tyčící se radnici na pravém břehu řeky Sverige. Pokračovaly jsme se setrou do centra okolo rytířského paláce až k hlavní třídě, která byla posázená malými podniky nejrůznějších národností – irský pub, americký  bar, vinárna s neskutečným výběrem vín z celého světa, taneční klub, asijské restaurace nebo mexický podnik lákající na original margaritu. Úzké, klikatící se uličky, kočičí hlavy ozářené prastarými lucernami mi padly do oka hned v první chvíli, možná mi to připomělo mou milovanou Prahu. Když jsem už zmínila návštěvu různých podniků, musím vás informovat, že v severkých zemích je skutečně draho a vše pořídíte trojnásob dráž (1SEK jsou 3Kč, norská koruna dokonce 3,5Kč). Jen pro představu – oběd v nijak předraženém podniku vyjde na cca 600Kč.

Druhý den jsme se poměrně časně z rána vypravili na průzkum jednotlivých památek, atrakcí a zajímavosti, které toto město nabízí. Centrální část Gamla Stan, neboli Staré Město, je plné historických památek a jeho ráz připomíná středověk. Jmenujme tedy nejzásadnější stavby, které byste rozhodně neměli minout – Německý kostel (Tyska Kyrkan), Krvavé náměstí a jeho typické skandinávské domky, Královský zámek, Storkyrkan (katedrála Sv. Mikuláše), který je hlavním stockholmským chrámem nebo Riddarholmský kostel, který se stal tradičním místem odpočinku švédských králů. To je jen malý výčet toho, co v centru můžete poměrně v malých vzdálenostech vidět.

stockhol

IMG_1022

IMG_1017

Švédská kultura je drsná, upřímná, dojemná, liberální a nepředvídatelná, stejně jako ty jejich severské detektivky. 🙂 Když jsme tu už se setřičkou byly, rozhodly jsme se zaměřit také na umění, aby jsme ten požitek z naší cesty měly kompletně vyčerpávající. Z celého ostrova Norrmalm jsme nakonec nevybraly žádné národní muzeum historie, ani na Djurgarden a jeho Skanzen nebo loď Vasa, ale rozhodly jsme se pro moderní fotografické umění Fotografiska, které nás zaujalo zajímavou polohou u řeky, budovou jako takovou a samozřejmě i nadšené recenze návštěvníků, kteří tu zde byli před námi, zahráli dost podstatnou úlohu v našem rozhodování. Volba se zdála být více, než správná! Zastihly jsme totiž výstavu Bryana Adamse (věděli jste, že je uznávaným fotografem?) a jeho portrétů vojáků, kteří bojovali v Afganistanu nebo těch nejlepších a největších z umělecké sféry. Další patro nabídlo subjektivní pohled na globalizaci v zemích třetího světa Nicka Brandtse.

IMG_0790

Tereza si severské země jako turista natolik oblíbila, že se do nich vrací jako průvodkyně s cestovní společností Radynacestu.

IMG_1004

Panorama Stockholmu a výhledy, které se mi naskytli během mého jednodenního pobytu (níže).

STOKKKK

KDE TRÁVÍ KRÁLOVSKÁ RODINA LÉTO?

IMG_0914

HJK

Druhou polovinu dne jsme se rozhodly strávit netradičně a to sice plavbou ke královskému letnímu sídlu Drottningholmkteré se také nazývá Versailles severu. Impozantní palác a krásné přilehlé zahrady s asijským pavilonem jsou jeden z nějvětších zážitků, které jsem si ze Stockholmu odvezla. Palác se nachází na ostrově Lovön na jezeře Malar a od roku 1991 je zapsán na seznam UNESCO. Historie královského paláce, jehož součástí je divadlo Drottningholm, sahá na konec 17. století. Palác byl navržen v tehdy velmi módním francouzském stylu, avšak dnešní podobu získal až kolem roku 1750, kdy ho nechala přebudovat královna Lovisa Ulrika. V současné době královská rodina zpřístupnila větší část veřejnosti a sami využívají pouze křídla. V letních měsících jsou ve vyhlášeném přilehlém divadle hrána představení v historických kostýmech s využitím dobového jevištního vybavení a techniky, což může být velmi zajímavým zážitkem. Nástroje v orchestru, který představení hudebně doprovází, jsou kopiemi dobových nástrojů či přímo dobovými originály, takže se jedná o skutečně zajímavou podívanou!

IMG_0910

MEZIZASTÁVKY

FGZUK

14202884_10210419515548324_287989022_o

Cestou do dalšího hlavního města, tentokrát norského Osla, jsme si udělali pár nezapomenutelných zastávek. Ať už to bylo malé městečko  Őrebro, stonehenge Blomsholm nebo kouzelný přístav Smögen, jednalo se vždy o krásná, dechberoucí místa s atmosférou, po které se mi teď při sepisování cestovatelských zážitků převelice stýská! 🙂 No posuďte sami z fotografií.

IMG_1096

Jeden z největších švédských stonehenge Blomsholm. Jedná se o jeden z nejstarších menhirů obestřený mnoha hádankami.

IMG_1131

Náš autobus, se kterým jsme najeli míle a který nás vždy vpořádku dovezl do cílové destinace. 

IMG_1126

OSLO

HHHHH

Oslo (norové vyslovují Ošlo:) je malým, ale hezkým městem s pestrou nabídkou vyžití. Já jsem se zde ocitla na jeden den a dvě noci a místních krás, a to myslím jak atrakce i těmi v obchodech), jsem se nemohla nabažit. Samotné centrum s těmi nejdůležitějšími budovami  (radnice, katedrála, národní divadlo, královský palác, parlament) projdete zhruba za dvě hodiny, potom vřele doporučuji přesun do parku Vigeland, ve kterém kromě nádherných květinových záhonů můžete také obdivovat stovku soch, které odkázal městu sochař Gustav Vigeland. Rozhodně na svůj seznam nezapomeňte připsat budovu opery, která se ve večerních hodinách postará nejenom o krásný panoramatický výhled, ale také zábavu ve formě vtipných stínových her vaší siluety na fasádě této impozatní stavby.

HJKBNMGHJK

Foto: Canon EOS 600D, Sony Xperia X Performance

Speciální poděkování: Cestovní agentuře Radynacestu.cz (www.radynacestu.czFB profil)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *