LOS RECENZOS
Srpen 27, 2016
LETEM SKANDINÁVIÍ
Září 15, 2016
Zobrazit vše

MYŠLENKOVÁNÍ

Můj styl cestování je naprosto odlišný od toho, co momentálně prožívám na Řeckém ostrůvku Rhodos v mírně omšelém hotýlku poblíž pláže, který byl zřejmě vybudovaný v dobách krále klacka, za to s all inclusive servisem a bazénem, kde za řevu hitovek z devadesátých let a věčně rozvýřenou hladinou dětskými radovánkami nezamhouříte oka. Ano, přiznávám se a je to možná netradiční způsob, jak dohánět spánkový deficit, ale já si přijela na válecí dovolenou přečíst snad všechny časopisy co u nás existují a vyspat se. Povětšinou totiž zatrousím na webový server s výhodnou nabídkou letenek a vybírám podle jedinečných akcí, které se už dvakrát nemusí opakovat. Nedávno jsem tak kupříkladu promarnila šanci podívat se na Nový Zéland za 12tis.Kč nebo do San Francisco za 9900Kč. Takových promarněných úniků ještě bude… Většinou si vyberu destinaci, kterou chci probádat křížem krážem, zaplatím laciné ubytování přes Airbnb, za pochodu projedu aplikaci v mém chytrém telefonu s názvem TripAdvisor a jeho s nejlepšími typy, kde se dobře najíst, co vidět za zajímavosti a nezapomenu si samozřejmě přečíst i recenze s hodnocením a cennými názory od cestovatelů, kteří na mých vytipovaných „atrakcích“ byli třeba i pouhých pár hodin předemnou. Přidám strýčka google, poetické zážitky z Hedvábné stezky a vyrážím. Ze svých cest se vracím „příjemně unavená“, což jinými slovy znamená desítky kilometrů v nohách, hlavu narvanou k prasknutí informacemi o městech, památkách i přírodních úkazech a v poslední době zjišťuji, že se můj mozek pídí dokonce i po takových informacích jako je např. hustota obydlené oblasti na km2, náboženství nebo klimatické podmínky typické pro dannou lokalitu. Za to si vždy odvážím obohacující pocit, že jsem zase viděla kus světa a zažila jedinečně neopakovatelné dny.

      Snímek obrazovky 2016-08-28 v 22.15.19

Maminka pracuje s lidmi a občas je z nich skutečně hodně unavená. Ne, že bych tu chtěla uvádět konkrétní situace a historky z jejího velmi bláznivého pracovního života, ale tato informace je podstatná pro pochopení, jak se jedna matka s o pár let mladší dcerou, kterou věčně všichni považují za kamarádku, zde ocitly. Jednoduše! Zhruba před měsícem a půl jsme se rozhodly, že spolu pojedeme na dovolenou. A možná právě proto, že matky své děti znají ze všeho nejvíce a také proto, že se mnou dvakrát v životě už mé cestovatelské tempo zažila na vlastní kůži, tak z telefonu zazněly jasné instrukce: „Chci si odpočinout, být pokud možno někde, kde nebudou lidi, budu se jenom válet a mít full servis.“ No, tak to zase bude, řekla jsem si netušíc, jak vyřízená (podotýkám příjemně) z mých zpovykaných cest za nosem zanedlouho budu. Ležím tedy u průzračného egejského moře, kde mé tělo pomalu, ale jistě zakrývá halda nafoukaného písku a v mou hlavinku zachvacuje šok i chaos zároveň, který je způsoben náhlým nic neděláním. Přemýšlím snad nad vším od nejnicotnějších a nejprimitivnějších věcí, až po ty existencionální. Přemýšlím nad všemi větami, co jsem za poslední dobu zaslechla, nad situacema, kterými jsem prošla nebo prochází moji blízcí. Nad vztahy, emocemi, náturami, budoucností, rolemi, cestováním, příběhy, důležitosti zdraví i zpackanými osudy. O všedním životě, občasné malosti naší české povahy i nad tím, jak jsme jedinečný národ plný úžasných lidí z nejrůznějších oblastí. Co všechno jsme dokázali světu a ještě určitě dokážeme. Když tak nad tím vším přemýšlím kolem dokola, uvědomuji si, že po dlouhatánské době absolvuji skutečnou prázdninovou dovolenou a nestydím se za to – ani trochu!

Snímek obrazovky 2016-08-28 v 22.15.58

Snímek obrazovky 2016-08-28 v 22.15.42

Jsem tu na pouhých pár dnů, takže se mé rozhledy omezily na to, zda jít k moři, na aperol vedle nebo do taverny o kousek opodál na tradiční řecké jídlo a víno k tomu. Aby jsem nevyšla ze cviku, tak jsme jeden den věnovaly výletu na lodi, která nás vypustila na ty nejlepší pláže na východníím pobřeží Rhodosu, což by bylo i dost zajímavé, nebýt ovšem několika dalších tuctů hulákajících turistů s námi. Musela jsem zdrhnout z lodi a jít si alespoň projít historické město, které bylo rozkošně malebné. Pokud sem náhodou někdy zabloudíte – doporučuji pulzující uličky nabité kavárničkami, hradby, nábřeží i amfiteátr na kraji města (od centra vzdálenýcca 1km/20min chůze). Uvědomila jsem si, jak moc jsem rozmazlená svou svobodou a volností, tempem i pohodlnou nesvázaností na svých cestách. A těším se, až se opět ocitnu s mapou v ruce nic netušící kam mě nohy zavedou…

Snímek obrazovky 2016-08-28 v 22.16.21

Snímek obrazovky 2016-08-28 v 22.16.31

PS: Doporučuji vyjet si na válecí dovolenou na vlastní pěst bez pravidel hotelu, omezujících stravovacích časů a hlavně před nebo po sezóně!

PS2: Poznat své rodiče z trochu jiné perspektivy není na škodu. My jsme si vyměnily role a máma byla za tu zlobivější. Ano, došlo i na noční koupání v bazénu a to bez svršků.

PS3: …nestává se ze mě tak trochu despota?

Snímek obrazovky 2016-08-28 v 22.16.09

UPŘEDNOSTŃUJETE ZÁJEZDOVOU DOVOLENOU NEBO PROBÁDÁNÍ NA VLASTNÍ PĚST?

Foto by Sony Xperia X Performance

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *