NA POHODU DO MĚSTA
Duben 22, 2015
PARFÉM S EMOCÍ
Duben 25, 2015
Zobrazit vše

KAFE OD REŽISÉRKY

Dvě dívky navštívily hostinec „U Rotundy“  po návštěvě divadla. O nějaký čas později se do jejich debaty začlení vedlejší stůl.

 

Zdeňek: Já sem chtěl točit film o pivu. Jo a vo hospodách. Co tam chodí za lidi? To je neuvěřitelný! To je taková kultura!….

Kateřina: To je pravda…

Zdeňek:    No já jako max vydržim tři dny tam nejít (pauza). Jako do tý hospody (lokne si piva).
Mně se líbí ta Katka. Ty bys mohla hrát princeznu se zlatou hvězdou na čele….

Kateřina: Já?

Zdeňek: No jasně, seš takovej typ prostě…

Lída: Tak vidíš, princezna…. (s posměchem)

Ondra: Hele holky a kde máte angažmá, jako v jakym hrajete divadle?

Kateřina: My nemáme angažmá, my děláme takový jiný divadlo. Třeba se tam i svlíkáme…

Ondra: Fakt jo? No ty vole, to je jiná! To bych chtěl vidět. A kdy hrajete?

Kateřina: Teď osmýho.

Ondra:  Fakt jo? Tak my přijdem. Ale to je ve čtvrtek co? Von Zdenda chce jet do Trutnova, ale tak pojede v pátek, viď?

Zdeňek:  No jasně, ty vole!

Ondra: Tak, Liduško, dej mi na sebe číslo a já přijdu.

Lída:  Ne… (Lída dá po nějaké době panu Ondřejovi smyšlené telefoní číslo)

Ondra:  No a teď jdeme ještě do nonstopáče, co holky? (pánové se smějí a připijí si na zdraví)

Kateřina: Ne, my boužel nemůžeme, my musíme zítra brzy vstávat.

Ondra:  Ale nekecejte, jde se do nonstopáče.

Lída:   Ne, fakt ne, dyď se uvidíme ve čtvrtek na představení.

Kateřina: Ano, opravdu.

Ondra:   Ale tam zachlastáme a tak dále, jo holky?

Lída: A tak dále?

Ondra: No jasně, bysme mohli třeba na hory, že jo?

Zdeněk: No… (pan Zdeněk už neví ve kterém časoprostoru se nachází)

Kateřina: No jasně, zachlastáme a tak dále… My už musíme jít. Nashledanou. (Dívky odcházejí, pánové na představení nedorazili)

 

 

Moje práce spočívá v tom, že se dá dělat všude, jakkoliv a během jakékoliv situace. Viz úryvek z textu, který jsem našla ve svém počítači. Vznikl někdy před rokem a půl v hospodě. Kromě neustálého samostudia odposlouchávám a sleduji lidi nejrůznějších sociálních vrstev, vzdělání a zájmů. Do této rozmanité škály patří i moji přátelé. Velmi špatně se popisuje to, co vlastně dělám. Moji rodiče si v podstatě myslí, že nic.

Moje nic nedělání znamená, že chodím spát nejdřív ve dvě ráno a vstávám v deset. Když jdu někam na večírek, tak se vracím klidně až druhý den odpoledne. Tím, že většina mých kolegů má stejný biorytmus, tak se v tomto (nic-ne)dělání navzájem podporujeme… Ale!

Většinu práce dělám za almužnu, což mi nevadí. Naučila jsem se s tím žít. Například naproti svému pronajatému pokoji se nachází dvorek s popelnicemi jednoho supermarketu, kam chodím recyklovat potraviny, ze kterých pak vařím veganské jídlo – pro sebe a pokud se někdo z této představy nehroutí, tak i pro spolubydlící a kamarády, nebo z toho připravuji catering na zkoušky.

Když se seznámím s cizími lidmi a řeknu jim, že dělám divadelní režisérku, většina z nich tento termín nezná a pak automaticky myslí na film. Divadelní režie je zřejmě nějaký cizí termín. Ale v pohodě, už jsem si zvykla. Většinou potom ještě následuje otázka, v jakém divadle, že vlastně hraju? To je taky bezvadný! Režie teda asi neexistuje – se dozvídám.

No a když přijde na lámání chleba, tak se dostanu do kruhu, kde vysvětluju, že dělám takový jiný divadlo, že se to neuvádí v divadlech, ale v jiných prostorech, že v tom někdy i sama hraju, nebo hraju u někoho jinýho, že někdy to představení ani nereprízujeme, protože je dělaný na jednu akci, a pak musím nedejbože dodat, že si třeba musim někdy přivydělávat v kavárně. A v ten moment přijde dotaz, proč to teda vlastně dělám?

A mohla bych to vysvětlovat nekonečně dlouho proč. Protože samozřejmě vím proč, ale právě kvůli tomuhle říkám většinou radši, že nedělám nic. Nebo třeba řeknu, že studuju něco kolem kultury a jinak jsem servírka. Přijde mi totiž smutný, že to vůbec musím vysvětlovat, protože dřív se i Češi zajímali o kulturu. Dnes se nějak asi nezajímají o nic. Ale pokud by zrovna vás zajímalo, jak se takové nicnedělání dělá, tak se přijďte podívat 1/6 od 20:00 do Podniku na Vltavské, kde sse v hlavní roli bude flákat Nikol. Těšíme se na vás!

 

Loly Lolyová

divadelní režisérka, herečka a performerka

 

 

Foto credit: Hannah Saleh

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *