FUNGUJE TO?
Březen 28, 2015
CO V SOBĚ TO NA SOBĚ
Březen 30, 2015
Zobrazit vše

VIETNAM ROAD TRIP

 Zdravím ze severu Vietnamu! Zdejší krásy se nedají ani slovy popsat, tak snad fotky vyjádří alespoň špetku z toho, co tu vidím okolo sebe každý den.


Na letišti nás čekala má kamarádka, fotografka Angelina Nga Le, u jejíž rodiny jsme bydleli s mým přítelem Karlem v Hanoi. Jako správní magoři jsme se po 15ti hodinovém letu vypravili ihned do města na tradiční divadlo a nasát atmosféru. Ještě předtím jsme ale poobědvali s Angeliny rodinou. Tradiční oběd na zemi se všemi členy rodiny, typická vietnamská kuchyně se vším všudy- tedy i s rituálem a průpravou jak se máme chovat a jak si třeba nandavat jídlo. Hanoi je svá. Je stará, unavená, hezky špinavá, nekompromisně obchodní (ostatně jako Vietnam celý) a voní. Všude. Ulice nabízí tisíc druhů jídla a možností, kde se najíst, je opravdu hodně.Když jsme se nasytili Matkou měst, vydali jsme se na výlet na motorce. První zastávka- Halong Bay. Kdo tenhle div stvořil… mi běželo hlavou po celou dobu plavby na lodi, která obeplula nejkrásnější místa Dračí zátoky.Další bod naší dobrodružné cesty byly vodopády Ban Gioc na hranicích s Čínou, kde jsme se vykoupali a odvezli si tak neskutečný zážitek! Národní park Ba Bé byl třetím místem výpravy po severu Vietnamu. Šesti hodinová plavba na lodi nabídla jeskyni s více než 7tis. netopýry nebo návštěvu staré, odlehlé vesnice, kde se zastavil čas tak před 300lety. Na panáka nás zval opravdický pirát.To co následovalo po Ba Bé se nedá popsat… Snad fotka vyjádří s jakými nástrahami jsme bojovali více než 5hodin. 


Stálo to však za to! Sa Pu jsme si zamilovali nejenom kvůli romantickým kaskádovitým polím, ale především díky zdejším lidem. Zaové jsou idylickým úkazem, jak se PROSTĚ žije. Dostala jsem průpravu, jak se vytváří tradiční kroj z konopí. Vařila se zdejšími ženami večeři a sledovala jejich život. Už nikdy neřeknu, že jsem ‘někdy’ dřela jako kůň. To co jsem viděla tady se zkrátka s naší pracovní morálkou nedá srovnat…


V nohách mám už 1000 kilometrů a cesta zdaleka nekončí… ! Fascinována (nejenom jídlem a novými chutěmi) se nechám překvapovat vším co přijde a vám přeji prázdniny, na které jen tak nezapomenete!Sin chaó ze středu Vietnamu! Musím se přiznat, že téhle zemi přicházím na chuť postupem času čím dál tím více. I to je důvod, proč jsem se s mou druhou půlkou života rozhodla, že si pobyt mírnĕ prodloužíme. Momentálnĕ mám za sebou polovinu své cesty, najeto více než 2tis. kilometrů na motorce a jsem sama zvĕdavá, čím mĕ tahle zemĕ ještĕ může překvapit. Ať už to byli hejsci na motorkách nabízející ‘probably the best Cambodia drogs what did you ever had’, vynalézavost, která pramení z každodenního života, kráva na chodníku, na parkovišti a vůbec všude, kde by vás to nenapadlo, místní doprava, nebo nesmírná skromnost a život na zemi…a to doslova.Z Hanoie jsme se vydali na dlouhou cestu na jih. Phu Rang National park byla první zastávka. V téhle divočinĕ jsme nezdrželi dlouho, ale stačili jsme vyšlápnout strašidelné schody k 7500 let staré jeskyni, nebo navštívit zdejší endemitní zvĕř.Pú Mat byla trochu sympatičtĕjší džungle do které jsme se i vypravili. Odmĕnou nám bylo tohle. Nevypadá takhle ráj?


Naše cesta pokračuje do Nha Trang. Připadám si jak v říši divů. Nejsem Alenka, ale šťastná Nikol…Přijíždíme do císařského mĕsta Hue. Ihned si toto malebné, pulzující a voňavé místo zamilováváme! Zde se silnĕ konzervativní a tradiční sever láme k modernímu a ‘západnĕ smýšlejicímu’ jihu. Vyrážíme do ulic a jsme mile překvapeni, dokonce tak moc, že o pár hodin pozdĕji oceňujeme odvoz rikši o kterého tu zakopáváte na každém kroku. Carlsbar (DZM) jsme si prostĕ nemohli nechat ujít:)


Citadela-> Thien Mu Pagoda-> Tomb of Khai Dinh-> Perfume river. To byl náš plán s tímto mĕstem, který jsme také uskutečnili.


Další den jsme se vypravili po stopách Vietkongu, zajímavé a dojímavé.
Celkem jsme v Hue strávili dva dny a tři noci. Všem, kteří uvažují o Vietnamu vřele doporučuji. Byl by hřích toto příjemné a milé městečko minout. Najdete zde nejenom turistické vyžití v podobě památek, výletů, nebo návštěvy nedaleké pláže, ale také všechny přednosti nočního života a ruchu;)Zjištĕní dne: poprvé jsem naživo vidĕla mnicha, chodícího dokolečka a přemýtajíc o bůhví čem (možná o tom, proč ta zrzavá hlava na mĕ tak dlouho a fascinovanĕ zírá). Při západu unaveného slunce nad zaprášeným mĕstem s doprovodem zpĕvu, který doléhal k mým uším si uvědomiji, že se mi do očí hrnou slzy…Pokračujeme do Dalangu navštívit jedno z nejvýznamnějších míst ve Vietnamu- Mramorové hory a osvěžit se na China beach, kde je nádherně čisté moře a pláž dlouhá několik kilometrů, která se táhne až k další naší zastávce…
Městu Hoi An, které je barevné, přátelské, útulné a malebné. Nejde si ho neoblíbit. Toto romantické město je proslulé krejčovským řemeslem a lampionama visícíma takřka všude. Procházíte se tu uličkama, které lemují keře obsypané květinama a obchůdkama, také je tu spousta barevných a zdálky vonících chrámů, kde se pálí na tisíce vonných tyčinek. Přecházíte mosty zdobené asijskými ornamenty, na kterém sedí stařeny prodávající od ovoce až po ‘hotovky’ a místní speciality. Řeku okupují taneční kluby předhánějící se, kdo dá více ‘happy hour’ coctailů zadarmo… Když kolem půlnoci město utichne, vidíte rosvícené už pouze krejčovny, ze kterých se ozívá urputně pracující šicí stroj, který šije naše šaty.
 
Následovala dlouhá a náročná cesta do letoviska Nha Trang, které nás trochu zklamalo. Nicméně nenechali jsme si kazit náladu počasím, ani haldou turistů a užili si to po svém návštěvou SPA a večerním koktejlem.
Dalat je příjemné městečko, obklopeno kolem dokola vinicema a álejema jahod. Je soustředěno okolo jezera Xuan Huong, kde amosféra místního trhu přiláká ročně statisíce turistů. My už měli dost pouliční kuchyně a tak jsme si zašli do vyhlášené restaurace Thuy Thuy, která se nachází přímo u jezera s nádherným výhledem. Toto město je mi sympatické ještě dvěma věcma- výrobou kávy a vína;)
Cat Tien Národní park je džungle, která je domovem pro spoustu endemitních zvířat jako nosorožci, medvědi nebo opice. Šla jsem omrknout primáty a potom jsme jeli na noční safari.

 

Saigon/Ho Chi Minh City. Pulzující metropole. Mravenčí uličky. Karaoke. Starbucks. Ao Show/Saigonská Broadway. Alternativní čtvrť/výborné kluby. Řeka Margarit. Shopping/tzv. utržená kreditka. SPA. Cu Chi/Vietkong. Válečné muzeum/hrozné zjištění o Agentu Orange a pocit morální zodpovědnosti něco s tím udělat. Vedro. Trhy. Výlety. Lidi. Tuny lidí.

 

V Saigonu jsme se také rozhodli, že si uděláme menší výpravu do Kambodži, ale o tom zase jindy;)

 

Výlet na řeku Mekong byl náš poslední výlet v téhle nádherné zemi. Plavili jsme se mezi miniaturníma ostrůvkama dva dny a sledovaly ‘místní vychytávky’, jako výrobu kokosových bonbónů, medu, rýžových nudlí nebo jsme se doplavili na místní ovocné plantáže, krmili krokodýli a někteří z naší skupiny si dopřáli projížďku na poníkách. Když zdůrazňuji NĚKTEŘÍ, tak tím nemyslím rozhodně sebe. Byla jsem šokovaná, kolik turistů bezhlavě nahopkalo do vozíku, aniž by se zamyslelo nad tím, KOLIK lidí a kil táhne jeden malý poník, který v úporném vedru odfrkoval a jeden z nich byl opravdu na dobré cestě do nebe. Tento typ turistické zábavy opravdu neuznávám a píšu to záměrně pro ty, kteří by třeba výlet do Vietnamu a na Deltu Mekongu plánovali, aby tuto ‘atrakci’ nepodporovali.

 

Kromě tohoto odporného zážitku to byl úžasný výlet, kde jsme mohli pozorovat život místních v domkách na kůlech, někteří z nich bydlí přímo na řece v uzpůsobených lodích, ze kterých potom prodávají na plujících trzích vše možné. Takže okolo vás projede výkladní skříň se šperky, freshe z ovoce, nebo slepice v ošatkách.
Tipy: Bydlení doporučuji v tzv. GUESTS HOUSES a v Národních parcích přímo u menšin. Dobrá stránka je tripadvisor.com!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *